Kõigil Töötajatel on Õigus olla esindatud Ametiühingu poolt!

Kõigil Töötajatel on Õigus olla esindatud Ametiühingu poolt!
У всех Работников есть Право быть представленными Профсоюзом!

среда, 27 мая 2015 г.

Ametiühingud küsivad tuleva aasta alampalgaks 488 eurot


Tööandjad soovivad tõsta miinimumpalga kahe aasta jooksul

 448 eurole, ametiühingud tahavad üle kolmandiku võrra rohkem


Eile 15:07 Uuendatud 16:13


Tööandjate keskliit tegi täna kohtumisel ametiühingute keskliiduga ettepaneku tõsta miinimumpalk kahe aasta jooksul 448 eurole.

Seejuures tõuseks miinimumpalk 2016. aastast 417 eurole ning 2017. aastast oleks miinimumpalk 448 eurot. Praegu on miinimumpalk 390 eurot.

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul tuleb miinimumpalka tõsta, sest see on liiga lähedal vaesuspiirile. Tööandjate pakutav miinimumpalga kasv on kiirem kui Eesti keskmise palga kasv, mis aitab alampalka viia keskmisele palgale lähemale. Inimeste reaalselt ostujõudu suurendab ka tarbijahindade langus.

Tööandjad toetavad võimalikult pikaajalise miinimumpalga kokkulepe sõlmimist, et nii tööandjatel kui ka töötajatel oleks kindlustunne.

"Miinimumpalka tõstes tuleb silmas pidada, et ei kannataks töötajad, kes teenivad miinimumi või selle lähedast töötasu. Liiga järsk tõus võib viia just madala kvalifikatsiooniga tööjõudu vajavate ettevõtete tegevuse kokku tõmbamiseni või Eestist ära kolimiseni, mis jätaks need inimesed hoopis töötuks ja riigi toetuse peale. Oleme viimase aasta jooksul juba näinud mitme tööstuse sulgemist põhjusel, et regioonis on madalamate tööjõukuludega riike," ütles Tamsar.

"Meie pakutava alampalga kasvu puhul võime olla üsna kindlad, et ettevõtjad saavad hakkama. Ka madalapalgaliste elujärg veidi paraneb ja, mis kõige olulisem, nende töökohad seejuures säilivad," arvas ta.

Ametiühingud küsivad tuleva aasta alampalgaks 488 eurot

Ametiühingud teatasid täna aga, et tegid tööandjate keskliidule ettepaneku tõsta üleriiklik alampalk järgmisel aastal 488 eurole ja 2017. aastal 609 eurole.

"Maksuameti ja haruametiühingute palgainfole tuginedes võime väita, et see on see tase, kus poleks karta massiivseid koondamisi," rääkis ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.

Ametiühingute hinnangul on palgavaesus majandusele suureks koormaks ja ühiskonnas on põhjendatud ootus alampalga kiiremaks tõusuks. Peterson sõnul elavdaks 25protsendiline tõus mõlemal aastal majandust ja tooks Eesti tööturule tagasi inimesed, kel puudub hetkel motivatsioon siin reaalselt tööd otsida.

Tööandjate tänast pakkumist kommenteerides ütles ametiühingute juht Peep Peterson, et 418 eurot 2016. aastaks jääb alla igasugustele ootustele ja see oleks väga halb signaal nii Eesti madalapalgalistele kui majandusele üldiselt. "Samuti tekitab see ilmselt poliitikutes kiusatust adekvaatsem alampalk kehtestada ilma sotsiaalpartnereid kuulamata," lisas Peterson.

Eesti miinimumpalk on ka praegu üks suuremaid Ida-ja Kesk-Euroopas, kõrgem on see vaid Poolas (409 eurot) ja Horvaatias (395 eurot). Lätis ja Leedus, kes on Eesti peamised konkurendid töökohtade pärast, on miinimumpalk vastavalt 360 ja 300 eurot. Tööandjate pakutav miinimumpalk oleks tänases Ida- ja Kesk-Euroopas kõige kõrgem.

Miinimumpalka teenis Eestis tänavu esimeses kvartalis ca 25 000 täistööajaga töötavat inimest.

Toimetas

Aleksander Krjukov

Комментариев нет:

Отправить комментарий